Czy gluten szkodzi? Największe mity żywieniowe


Zwiększająca się świadomość żywieniowa, sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym co ma na talerzu. Niestety, wciąż panuje kilka błędnych przekonań, które prowadzą do sfałszowanego poglądu na temat niektórych produktów żywieniowych.  
Zdrowa dieta to podstawa. Dlatego tak ważne jest, aby weryfikować informację, które docierają do nas z zewnątrz. Warto również zastanowić się, czy któreś z naszych obecnych przekonań, jest prawdą.
Mit pierwszy: należy jeść dużo owoców, w zasadzie bez ograniczeń
Owoce są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Ponadto są bogate, który pozytywnie wpływa na nasze trawienie. Jako słodka przekąska, wydają się idealne, ponieważ są przecież naturalne. Owszem wybór banana będzie lepszym wyborem od standardowego batonika w sklepie, jednak czy jedzenie dużej ilości owoców, jest aż tak dobre?  
Okazuje się, że nie do końca.  




Owoce powinny stanowić element naszej codziennej diety, jednak spożywane w nadmiarze, mogą nam bardzo zaszkodzić. Po pierwsze, mimo że cukier w owocach jest zdrowszy, niż ten w słodyczach, to jednak wciąż cukier.
Jeżeli będziemy przyjmować go w nadmiarze, może to doprowadzić do otyłości lub co gorsza cukrzycy. Nadmiar fruktozy, może doprowadzić również do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Przekroczenie tej granicy zwykle dotyczy osób, które ze świeżych owoców, przyrządzają duże ilości domowych soków czy napojów.
Mit drugi: gluten jest zły i należy go unikać
Coraz więcej osób cierpi na celiakię lub z innych względów zdrowotnych jest zmuszona wykluczyć spożywanie glutenu na co dzień. Na sklepowych półkach coraz częściej widnieją etykiety „Bezglutenowe!”. Prowadzi to do przekonania, że jeśli coś jest bezglutenowe, to brak glutenu to auty, więc sam gluten musi być zły.
Jeśli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne (stwierdzone przez lekarza!) unikanie glutenu, to nadal dobry pomysł. Dlaczego? Jest to temat często omawiany w trakcie kursów dietetycznych, ale w skrócie – rezygnacja z większości produktów zbożowych zawierających gluten obniża poziom stanów zapalnych w organizmie, umożliwia zdrowe środowisko trawienne i daje Ci więcej energii. Jedzenie zbyt dużej ilości glutenu może grozić m.in. niedoborem wielu witamin i składników mineralnych (m.in. żelaza, witamin z grupy B, magnezu czy cynku).



Mit trzeci: kawa to niezdrowa używka 
Wiele osób do tej pory zastanawia się, czy kawa jest zdrowa, czy nie do końca. Tymczasem przeprowadzono już badania na ten temat, które wykazały, że nie istnieją żadne poważne przeciwwskazania, do picia kawy. Owszem, kawa w dużych ilościach, może prowadzić do zbytniego pobudzenia, przez zawartą w niej kofeinę lub do wypłukania magnezu. Jednak ma też wiele pozytywnych właściwości, takich jak np. poprawa koncentracji, dodawanie dodatkowej energii, podwyższenie ciśnienia (dla osób borykających się z niskim ciśnieniem).
Jeśli jednak lubisz pić dużo kawy, a zauważyłeś jakieś niepokojące objawy, warto ją odrobinę ograniczyć i skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Warto też zastanowić się nad kupnem kawy ubogacone w magnez.
Mit czwarty: ciemne pieczywo jest dużo zdrowsze od jasnego
To stwierdzenie wydaje się już dużo bardziej logiczne i prawdopodobne. No bo przecież ciemne pieczywo jest zdrowsze. Tymczasem sam kolor nie gwarantuje wszystkich zdrowotnych właściwości. Zacznijmy od tego, że jasne pieczywo, jest wypiekane z oczyszczonej mąki, pozbawionej bielma oraz otrębów bogatych w cenne składniki mineralne, błonnik i cynk.  
Ciemne pieczywo zwykle jest wykonane z mąki pełnoziarnistej, która jest mielona w całości, stąd też ostatecznie jego kolor jest nieco ciemniejszy od tradycyjnego chleba. Gdzie tkwi więc problem? No właśnie w kolorze. Wielu producentów, aby uatrakcyjnić swój wyrób, dodaje do pieczywa barwniki, tak aby wyglądało, właśnie na zdrowsze.  
Co jednak ma działanie zupełnie odwrotne. Więc owszem, ciemne pieczywo jest zdrowsze od jasnego, jeśli jego kolor jest naturalny, a nie jest wymysłem producenta. Dlatego zawsze, jeśli nie jesteś pewien składu, poproś sprzedawcę, aby pozwolił Ci się zapoznać z danym pieczywem pod tym kątem.
Mit piąty: ostatni posiłek powinien być około godziny 18:00
Przekonanie, że jeśli zjemy coś późniejszym wieczorem, sprawi tylko, że przytyjemy, jest już dawno nieaktualne. Godzina kolacji powinna być dostosowana do naszego trybu życia i rytmu dobowego. Najlepiej jeśli zjemy ją oko 2 – 3 h przed snem.  
Ważne, aby była zdrowa, smaczna, lekka ale i nieobciążająca, Powinna być również w miarę syta, abyśmy nie sięgali po przekąski tuż przed pójściem spać.
Wiedza to podstawa
Istnieje jeszcze dużo więcej mitów żywieniowych. Jak widać nieświadomość może prowadzić nie tylko do ograniczeń, czy wyrzeczeń, ale także do wielu chorób i problemów zdrowotnych. Warto zainteresować się tematami związanymi z dietetyką, aby móc samemu podejmować świadome decyzje konsumenckie i zdrowo żyć.  

Można to zrobić np. za pomocą kursu dietetyki online, gdzie dzięki sporej dawce wiedzy i praktyki, można nauczyć się samemu układać jadłospisy. Najważniejsze jednak to chęci i otwarta głowa. Zawsze zanim podejmiesz decyzję, zastanów się dwa razy, skąd masz informację np. danego produktu. Warto również poddać surowej weryfikacji swoją obecną wiedzę, być może sam wierzysz w wiele mitów żywieniowych nawet o tym nie wiedząc?


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty